LIGHTING / Floor lamps / Floor lamp 12566084
*
nr 1256 6084
FLOOR LAMP
1950s, Teak / mässing, 3-branched. Tota. Height: 147cm.
1950-tal, Teak / mässing, 3-armad. Tota. Höjd: 147cm.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday May 20 2019
at 20:21:50
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/5 20:43:13
1
700 kr
20/5 16:40:21
2
800 kr
20/5 20:16:46
3
Vinnande bud
- Thema-auction
May 20
Retro
På Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...
Read more about Retro
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: golvlampa golvlampor gyllene, guldfärgad metall mässing teak teakmöbler tota trä
-
3047 FLOOR LAMP
Ateljé Lyktan. Height: 116 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:47
-
9214 FLOOR LAMP
Gustavian style. Height: 171 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:12
*
FLOOR LAMP
Read more about Retro
nr 1256 6084
FLOOR LAMP
1950s, Teak / mässing, 3-branched. Tota. Height: 147cm.
1950-tal, Teak / mässing, 3-armad. Tota. Höjd: 147cm.
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday May 20 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/5 20:43:13 | 1 | 700 kr |
20/5 16:40:21 | 2 | 800 kr |
20/5 20:16:46 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 20
Retro
På Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...Read more about Retro
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: golvlampa golvlampor gyllene, guldfärgad metall mässing teak teakmöbler tota trä
-
3047 FLOOR LAMP
Ateljé Lyktan. Height: 116 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:47 -
9214 FLOOR LAMP
Gustavian style. Height: 171 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:12